Mekan & Lezzet Rehberi

Şifremi Unuttum
Yeni Kayıt

MEKAN KATEGORİ


E-BÜLTEN

 

GURME ANKET

Sizce Mersin in En İyi Ciğercisi Hangisi?
Ciğerci Apo
Ciğerci Bahattin
Ciğerci Yakup
Ciğerci Hakan
Arkadaş Ciğer
Sonuçlar

Röportajlar

Yücesoy Grup ve Liva Hotel

Liva Hotel ve Yücesoy Gruptan Fatih Yücesoy ile Röportajımız

23 Ağustos 2012

Fatih Yücesoy Mersin Gurme Röportaj
 
 
Mersin'de son dönem hizmete giren en şık otellerden biri olan Liva Hotel, Mersingurme.com'un da değerli bir üyesi. Kullanıcılarımız tarafından  en çok incelenen, tıklanan hakkında soru ve mail gelen işletmelerden birisi.
Biz de MERSİNGURME olarak ilk röportajımızı LİVA HOTEL'in  başındaki en önemli isimle, Fatih Yücesoy ile yapmak istedik.
Yücesoy Grup'tan Fatih Yücesoy ile, turizmi, Mersin'de sektörün yaşadığı zorlukları ve Yücesoy grubu konuştuk.
 
 
 

MR.GURME-  Her Mersin’li Yücesoy ismini duymuştur, köklü bir firma ama yine de Yücesoy ile ilgili  bize kısa bir bilgi verebilir misiniz?

FATİH YÜCESOY- Şirketimizin  kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Necip Yücesoy’dur. Necip Yücesoy 1987 yılında taahhüt işleri ile sektöre başladı. Daha sonra 1992 yılında müteahhitlikten inşaat malzemeleri satıcılığına geçti. Bir dönem inşaat malzemeleri satışı ve müteahhitlikliği beraber yaptık. 

MR.GURME-  Mağazaları ne zaman açtınız?

FATİH YÜCESOY- Otogar  civarindaki Mağazamız 2000’ de Göçmen mağazamız 2004’te, Mezitli mağazamız 2005 yılında açıldı, bu mağazalardan önce sitelerde hırdavat ağırlıklı dükkanımız vardı.

MR.GURME-  Başka yatırımlarınız da oldu mu?

FATİH YÜCESOY- 2007 yılında Adıyaman Gölbaşı Organize Sanayide Yücesoy Seramik fabrikası yatırımımız oldu. Ancak ne yazık ki Organize sanayinin altyapısı tamamanlanmadı . Doğalgaz, elektrik, su alt yapısı sağlanmadı. Yani şu anda 30 bin m2 kapalı, 120 dönüm arazi üzerine kurulu beklemeye almak zorunda kaldığımız yatırımımız  bekliyor maalesef . Teşvik hibe kullanılmadan yapılmış bir yatırımdı ancak şu an atıl halde bekliyor.

MR.GURME-  Peki turizme yatırım düşüncesi nerden çıktı?

FATİH YÜCESOY- Turizme yatırım düşüncemiz, böyle bir sektöre sempatimiz  zaten hep vardı. Ama şu an sahip olduğumuz Liva Hotel Konseptinde değil, daha çok turizm oteli yani deniz, tatil oteliydi düşüncemiz. Liva Hotel in arsasını aldığımızdaki düşüncemiz Yücesoy  Seramik firmamız için komplike bir inşaat malzemeleri mağazası yapmaktı. Geçen zaman içerinde   mevcut arsamıza otel projesi olup olmayacağının fizibilitesini yaptık ve şu anda Mersin'de şehir oteli ihtiyacının olduğu gerçeğini gördük. Kısa bir süre içerisinde oteli bitirdik,Liva Hotel olarak misafirlerimizi ağırlamaktan çok memnunuz...

MR.GURME-  Peki gerek başlangıç aşamasında gerek devam ederken engellerle karşılaştınız mı? Bürokrasi ayağınıza dolandı mı yoksa işler rahat mı yürüdü?

FATİH YÜCESOY- Problem yaşamadık açıkçası ama çok bir destek de olmadı.Yani ne teşvik edici ne de yıldırıcı herhangi birşeyle karşılaşmadık.

MR.GURME-  Peki beklediğiniz gibi mi, hayal ettiğiniz gibi miymiş otel işi?

FATİH YÜCESOY- Sloganımız Şöyle... Bir ilk olmak kimsenin yapmadığını yapmak herzaman daha iyisi. Her sektörde işini en iyi yapan daha çok para daha çok prestij kazanıyor,amacımız yaptığımız işlerde en iyisi olmak. Hedefimize ulaşabilmek için tüm ekip arkadaşlarımız ciddi gayret içerisinde, hepsine teşekkür ederim.

MR.GURME-  Peki Liva Otel yapıldı, çok da şık oldu. Her gelen bir durup öyle geçiyor. Bu yeterli mi sizin için?  Yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?

FATİH YÜCESOY-  Turizm olarak soruyorsunuz?

MR.GURME-  Turizm olarak evet.

FATİH YÜCESOY- Yeterli değil tabi..Şu anki hedefimiz ilk projemiz olan  çok amaçlı  5 yıldızlı deniz, tatil oteli. Ekipimiz  fizibilite çalışmaları yapmaktadır. Doğru yer doğru proje bulduğumuz anda inşallah 5 yıldız deniz tatil oteli projemiz hemen start alacaktır.

MR.GURME-  Sahil şeridimizde projenize uygun yer kaldı mı sizce?

FATİH YÜCESOY- Aslında yatırım için çok yer var. Tabi bizim istediğimiz gibi bir alanı bulmak daha zor. Çünkü biz Mersinde tatil köyü mantığında, o Antalya'daki tatil köyleri tarzı  geniş bir alan üzerine yapmayı planlıyoruz.  Dolayısıyla eğer bu proje hayata geçerse insanlar Güneydoğu, Doğu Anadolu veya İç Anadolu dan kendilerine daha yakın olan Mersin’deki mekanı es geçip Antalya'ya  Ege’ye gitmeyeceklerdir. Ulaşım, hizmet ve mekan kalitesi  müşteri için önemli olduğu için ve yapacağımız proje bu özellikle sahip olacağından, hangi şehirde olduğunuz çok önemli değil, üstelik Mersin'deki deniz kalitesi gerçekten çok vazgeçilmez.

MR.GURME-  Peki Fatih Bey hem siz hem de aileniz hakkında biraz bilgi alalım.

FATİH YÜCESOY- Yedi kardeşiz ve ben en küçükleriyim. Üç erkek kardeş olarak Yücesoy Grup daha ileri seviyelere çıkarmak daha çok istihdam sağlamak Mersin’e ve ülkemize katkı sağlamak amacımız..

"Daha iyi para vermeden ve insana değer vermeden

hiçkimseyi burada tutamazsınız."

MR.GURME-  Peki otele dönersek, otelde işletme açısından sektörde bizim en çok karşılaştığımız sorun kalifiye personel sorunu. Herkesin en çok dert yandığı konu bu. Siz nasıl bir yöntem izlediniz, memnun musunuz, daha iyisi için planlarınız var mı?

Liva Hotel şık dizaynı ve konforu  ile dikkat çekiyor

FATİH YÜCESOY- Kesinlikle kalifiye eleman yok zaten.Bu bir gerçek. Mersin’de hizmet sektöründe çalışan arkadaşlar çalıştıkları iş yerlerini geçici olarak görüyorlar. Özellikle yaz aylarında, sezon açıldığında Antalya ve Ege taraflarına gideceklerini düşünürek Mersin’ de verimli de olamıyorlar. O kalifiye düşündüğümüz arkadaşlar burada çalıştıkları o kısa dönemlerde verimli olmak da istemiyorlar. Çünkü biliyoruz ki akıllarında geçicilik var. Kış sozonunu geçirme yeri olarak görüyorlar anladığım kadarıyla. Biz sektörde çok yeniyiz ama gördüğüm bu. Bunu aşmak için herkes kendi içinde bir çalışma yapmalı. Bizim projemiz kendi kalifiye elemanımızı kendimiz oluşturmak Bu da ancak ekonomik olarak mutlu ve huzurlu bir iş ortamı sağlamaktan geçiyor. Daha iyi para vermeden  ve insana değer vermeden hiçkimseyi burada tutamazsınız. Antalya ve Ege’nin atmosferi de farklı biliyorsunuz. Daha profosyonel daha büyük oteller var ve çalışan arkadaşları da cazibesi ile etkiliyor, amacı ailesinin yanında kalıp, iyi bir işe sahip olarak hayatını devam ettirmekse onu sağlayabiliriz ama o ihtişam henüz Mersin’de yok biliyorsunuz.

MR.GURME-  Özellikle gençler gitmeye çalışıyorlar yani

FATİH YÜCESOY- Evet, bence gençler sadece para için gitmiyorlar o atmosferi yaşamak istiyorlar ve Mersin’de mutlu olamıyorlar yani. Mersin’in adı turizm  ile anılmadığı sürece de sıkıntı olmaya devam edecek kanatindeyim.

MR.GURME-  Odanıza girdiğimiz anda dikkatimizi çeken bir şey sormak istiyorum. Bu kadar çok ödül nereden geldi?

FATİH YÜCESOY- Yaptığımız her işte en iyi olmak için çalışıyoruz. Seramik sektöründe  Türkiye nin önde gelen firmalarındanız. 27 yıllık tecrübe ile Mersin'de yerel bir firmayız ve sadece Mersin'de satıyoruz. Türkiye'de seramik satış m2 bazında 1,2,3 sıralamasına giriyoruz.Bu gerçekten ekip arkadaşlarımızın yoğun geyreti ve müşteri memnuyeti ile olan başarı,kolay birşey değil emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bunu başarıyoruz evet işimizde gerçekten iyiyiz.

MR.GURME-  Var olan yatırımlarınızla başarınız ortada, bu sektörde yeni planlar var mı?

FATİH YÜCESOY- Çok büyük bir projemiz var, şu an inşaatı başlamış olan. 5500 m2'lik bir showroom şu anda iç dizayn projesi hazırlanıyor, yakın zamanda  hizmete girecek. Konsept daha farklı olacak daha lüks modern kaliteli ürünler olacak ve farklı ürün gamı olacak içerisinde. Yani bir evin neye ihtiyacı varsa, seramikten tutun perdeye kadar tam bir konsept mağaza olacak. İnşallah bir yıl içerisinde aktif hizmete geçecek mağazamız.

MR.GURME-  Bizim atladığımız sizin iletmek istediğiniz...    

FATİH YÜCESOY- Şu anda aktif olarak inşaat da yapıyoruz.Üniversite yolunda  bitmek üzere olan 168 dairelik bir inşaatımız var. Biraz önce söylemiş olduğum 5500 m2 mağaza üzerinde 24 dairelik bir inşaatımız ve farklı biryerde 50 dairelik başka bir projemiz yakın zamanda başlayacak.

MR.GURME-  Fatih bey bu sohbetimizle Yücesoy Grubu ve zaten Mersingurme.com’un değerli bir üyesi olan Liva Otel’i biraz daha yakından tanıdık. Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

FATİH YÜCESOY-  Ben teşekkür ederim.

LİVA HOTEL’in Genel Müdürü  Soner Pekin’e Liva Hotel’i ve sektörü sorduk.

 

MrGurme-   Soner bey bize Liva Hotel’den bahseder misiniz? 

SONER PEKİN- Otelimizde toplam 70 oda bulunmaktadır. 52 standart ( 5 adet jakuzili ) 3 suit, 14 aile odası ve 1 engelli odası bulunmaktadır. Tüm odalarda 82 ekran Lcd tv, yüksek hızda kablosuz internet, direkt telefon, elektronik kapı kilit sistemi, merkezi klima, banyo, çamaşır-kuru temizleme hizmeti ve 24 saat oda servisi hizmeti vardır.

Otelimizde çok farklı amaçlar için kullanılabilecek 6 adet salonumuz vardır. 8. katta Melita ( Balo ) salonumuz ( 450 pax ) 2. katta Liva Pool Havuzbaşı ( 1000 pax havuz açıkken ) 1. katta Hazal Restaurant ( 180 pax ) 1. katta Pompeius ( Toplantı ) Salon ( 80 pax sinema düzeni )

MrGurme-   Misafirleriniz en çok hangi bölgeden geliyor?   soner pekin

SONER PEKİN- Konaklayan misafirlerimizin tamamına yakını Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye ve yurt dışından, Ulusal ve uluslararası ithalat-ihracat, taşımacılık, gemi acentaları ve diğer sektörler de faaliyet gösteren işadamları ve Şirket çalışanlarından oluşmaktadır.

MrGurme-   Misafirlerinizi  nasıl ağırlıyorsunuz?   

SONER PEKİN- Şehrimize ziyaret ve iş için gelen işadamları ve şirket çalışanlarının günün yorgunluğunu atıp yeni güne daha zinde başlamaları için çok yakında hizmete girecek olan fitness, sauna, hamam, masaj solunu ve hizmette olan havuzumuzla aradıkları huzur ve konforu kaliteli hizmet anlayışıyla misafirlerimize sunuyoruz. Tüm personelimiz konusunda uzman, mesleki eğitimlerini tamamlamış veya hala eğitimlerine devam eden, gelişime açık genç ve dinamik bir ekiptir. Otelimiz Lobby katında bulunan Mersina Restaurantımız da her akşam ( Pazar hariç ) Selçuk ve Grup Düş Ortakları sahne almaktadır. Ayrıca Liva Club olarak, ünlü sanatçıların sahne aldığı unutulmaz geceler gerçekleştirdik. İlerleyen zamanlarda Liva Club olarak Sürpriz geceler ve sürpriz sanatçılarla Mersin’ in gece hayatını renklendirmeye devam edeceğiz.

MrGurme-   Sizi de tanıyabilir miyiz?

SONER PEKİN- 1992 yılında başlamış olduğum turizm eğitimime paralel olarak meslek hayatımda başlamış oldu. Eğitimimi tamamlaya kadar hem okudum hem de çalıştım. 1992 yılından şu ana kadar Mersin, Bodrum ve Kızkalesi’nde bulunan otellerde idarecilik ve Müdürlük görevlerinde bulundum. 2011 yılı Mart ayından itibaren Yücesoy Grup bünyesinde bulunan Liva Hotel’ de görev yapmaktayım.

MrGurme-   Soner bey çok teşekkür ediyoruz.

SONER PEKİN- Ben de çok teşekkür ediyorum.
Sitemizde Mersindeki Restoran Cafe Bar Lokanta Mekanlar Pizzacılar Tantuniciler Pastaneler Balık Restorantları ve diğer Restoranlar
Hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir, Mekan etkinliklerini görebilir, mekanlar ve yemekler hakkında yorum yapabilirsiniz.
Beğendiğiniz Restoranları Barları Cafeleri Lokantaları Nargile Kafeleri ve Eğlence Mekanlarını arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz.
Mersin Yemek Mekan ve Sosyal Yaşam Rehberi

Mersin Gurme 2010 Her Hakkı Saklıdır.